Liposuction nedir?

Vücuttaki cilt altı yağ dokusu her bölgede eşit yoğunlukta değildir. Bu eşitsizlik genetik yapımıza bağlı olarak, bazı bölgelerde çok fazla birikime neden olabilir. Böyle durumlarda vücut şeklimizi bozan fazla yağ dokusunu vücuttan uzaklaştırmamız gerekir. Spor ya da diyetle bu yağ dokusunu değiştiremeyiz. İşte liposuction, bu eşit olmayan yağ dağılımını kalıcı bir şekilde ortadan kaldırabilmek için uygulanacak tek yöntemdir.

Bir çok liposuction tekniği bulunmaktadır. Bunlardan biri ve en gelişmiş olanı Dr. Uğur Dikmen’in uyguladığı liposhaping tekniğidir. Liposhaping tekniğinde yağ alımı öncesi uyuşmayı ve kan kaybını engelleyen, yağların alımını kolaylaştıran serum verilir. Yağlar, serumun verildiği 3-4mm'lik kesilerden kanül yardımıyla çekilir. İyileşmenin daha hızlı olması amacıyla yaralara dikiş atılmaz, açık bırakılır. İşlemin ardından korse kullanımı sadece 1 haftayla sınırlıdır. Korse, bölgedeki şişliklerin kontrolünü ve iyileşme sürecinin daha konforlu geçmesini sağlar.

Kısaca liposhaping, dengesiz dağılmış lokalize yağ birikintilerini çekip yok ederek, vücudun uyumlu ve simetrik bir görünüm kazanmasını sağlar. Yağ hücreleri kendilerini yenileyemeyen hücreler olduğu için, daha sonra kilo alınsa bile tekrar oluşmaz. Elde edilen görüntü kalıcıdır.

Liposuction ile Liposhaping arasındaki fark nedir?

Liposuction başta çok travmatik bir yöntem olduysa da, yıllar içinde büyük gelişmeler göstermiş ve günümüzde en fazla uygulanan kozmetik girişim haline gelmiştir. Liposhaping, liposuction’ın ulaştığı en son ve en gelişmiş yöntemdir. En büyük avantajı, lokal anestezi ile hastanede yatmaya gerek kalmadan, ayakta uygulanabilmesidir.

Vücudumuzun şeklini çoğu kez spor ve diyetle değiştiremeyiz. Bunun nedeni, belirli bölgelerde daha fazla yağ bulunmasıdır. Liposhaping bu fazla yağ dokusunu incelterek vücudumuzun daha uyumlu görünmesini sağlar. Liposhaping lokal anestezi altında, ayakta uygulanan bir yöntemdir. Bir saat sonra evinize yürüyerek gidebilir, ertesi gün duşunuzu alıp işinize dönebilirsiniz. Lokal anestezi sayesinde morarma daha az olur. Daha hızlı bir iyileşme görülür, aktif hayata hızlı bir dönüş sağlanır. Sadece bir haftalık korse kullanımı yeterlidir. Giriş yerlerinin çok küçük ve dikişsiz olması nedeniyle, eşsiz bir iyileşme sağlanır. Bütün bu özellikler, Liposhaping'in Liposuction'dan ayrılmasını sağlar.

Dr. Uğur Dikmen, 15 yılda 3 binden fazla hasta ile elde ettiği deneyimiyle liposhaping işlemini 1 saat kadar kısa bir süre içinde uygulayıp, hastanın ertesi gün normal hayata dönmesini sağlamaktadır.

Liposhaping’in avantajları nelerdir?

Sadece 1 saatlik ayakta tedavi sonrası aktif yaşama dönme imkanı sağlar. Tumescent tekniği sayesinde hiç bir risk içermeyen en güvenilir liposuction tekniğidir. Korse kullanımı sadece 1 haftadır. Lokal anestezi ile uygulanır. Lokal anestezi etkisini 24-36 saat devam ettirdiği için günlük aktivitelere hemen başlanabilir. Yağ alınacak bölgeler için verilen serumun içinde bulunan lidokain ve adrenalin sayesinde kanama, enfeksiyon gibi istenmeyen etkiler görülmez. İyileşme son derece hızlıdır ve ağrı çok az hissedilir.

Liposhaping kimlere uygulanır? Hangi bölgeler için uygundur?

Liposhaping ile yağ alma tekniği, ergenlik sonrası vücut şeklini bozan lokalize yağ birikintilerinden şikayetçi sağlıklı kadın ve erkeklere uygulanır.

Erkeklerde yağ birikintileri gıdı, göğüs, karın ve bel bölgesindedir. Kadınlarda ise gıdı dahil boyundan başlayarak ayak bileklerine kadar olan tüm bölgeyi kapsar.

En sık liposhaping uygulanan bölgeler karın, bel, bacak dış ve içleri, kollar, sırt, popo, diz içleri, baldır ve ayak bilekleridir.

Liposuction hakkında doğru sanılan yanlışlar

Yağ alınan bölgelerde girinti, çıkıntı, çökme gibi deformasyonlar oluşur mu?
Cilt altı yağ dokusu katı olduğu için bazen her bölgeden eşit miktarda yağ almak mümkün olmayabilir. Bu durum iyileşme sonrası bölgenin düzensiz görünmesine neden olabilir. Deneyimli ellerde ve ince kanül ile yapılan uygulamalarda istenmeyen çökme ve benzeri görünüm olması oranı çok düşüktür. Bu düzensizlikleri 6 ay–1 yıl içinde basit bir touch-up (derleme-toplama) işlemiyle büyük oranda yok etmek mümkündür.

Liposuction sonrası sarkma olur mu?
Cilt altı yağ dokusu alındığında o bölgede yara dokusu oluşur. Bu doku iyileşme sırasında küçülme, büzüşme ve etraftaki dokulara yapışma eğilimindedir. Dokunun bu eğilimi sayesinde derinin sarkma olasılığı olmadığı gibi, var olan sarkıklık büyük oranda düzleşir.

Liposuction sonrası kilo alınır mı? Kilo dağılımı eşit olur mu?
Liposuction sonrası kilo alınsa bile, var olan genetik yağ yığınları ortadan kaldırıldığı için alınan kilo vücutta eşit bir şekilde dağılır. Orantısız yağ dağılımına sahip olmayan kişiler nasıl kilo alıyorsa, işlemden sonra hastalar da orantılı bir biçimde kilo alır.

Başka nelere dikkat edilmelidir?
Yağ dokusu kendini yenilemeyen hücrelerden oluştuğu için fazlalık taşıyan bölgelerdeki yağlar alındıktan sonra bir daha oluşmaz. Daha sonra kilo alımı işlemin başarısını azaltsa da, hasta hiç bir zaman eski görünümüne dönmez. Kilo fazlası olan kişiler diyet ve egzersizle daha sağlıklı ve iyi bir görünüme kavuşabilirler.

Ameliyat sırasında ve sonrasında sizi neler bekliyor?

Ameliyat sırasında
Liposhaping işlemi lokal anestezi ile uygulanır ve yaklaşık 1 saat sürer. Hasta başta yatar pozisyondadır, daha sonra son rötuşların yapılması için ayağa kaldırılır. İşlem sırasında yağ almak için oluşturulan kesiler 3-4 mm’dir ve dikiş atılmadan kendiliğinden iyileşmeye bırakılır. Bu da, iyileşmenin dikişli yönteme göre çok daha hızlı olmasını sağlar. Yağ alınacak bölgeler için verilen serumun içinde bulunan lidokain ve adrenalin sayesinde kanama, enfeksiyon gibi istenmeyen etkiler görülmez.

Ameliyat sonrası
İyileşme son derece hızlıdır ve ağrı en düşük düzeyindedir. Yağ alma işleminin ardından hastaya korse giydirilir. Hasta, hemen ertesi gün korsesini çıkarıp duşunu aldıktan sonra günlük hayatına devam edebilir. Korse sadece 1 hafta kullanılır. İşlem bölgesinde oluşan morluk 2 haftada yok olur. 4 hafta sonra ise, %80'lere varan oranlarda belirgin bir değişiklik gözlemlenir. İdeal görüntüye 3–6 ayda erişilir. İşlem sonrası herhangi bir kontrol gerektirmez.

Düzenli spor yapanlar işlem yapılan bölge ve alınan yağ miktarına bağlı olarak 1-2 hafta içinde spora başlayabilirler. Fazla kilosu olanlar düzenli egzersiz ve diyet yaparak işlemin başarısını artırabilirler.

Yeni görünüşünüz

Hastalarımız genelde ameliyatın hemen ardından gözle görülür değişiklikleri fark ederler. Bununla birlikte, 3 hafta sonra çok daha yoğun bir iyileşme görülür. İşlemden yaklaşık 3–6 ay sonra vücut konturunuz son şeklini alır.

“Bizden her zaman memnuniyetle ayrılan hastalarıma, kavuştukları yeni görünüşü sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizle korumalarını öneririm.”
-Dr Uğur Dikmen

Dr. Uğur Dikmen kimdir?

1989 İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Dikmen,1995 yılında Genel Cerrahi ihtisasını tamamladıktan sonra 1995-1996 yılları arasında Vehbi Koç Amerikan Hastanesi’nde Genel Cerrah olarak çalıştı. Dikmen, 1997 yılından bu yana tumescent tekniğiyle liposhaping uygulamaktadır.

Dr. Uğur Dikmen'in uyguladığı teknik sayesinde işlemin ve iyileşmenin çok daha kısa sürede gerçekleşmesi, hastanın hemen ertesi gün günlük hayatına dönmesini sağlamaktadır. Normalde 3–4 hafta süren korse kullanımı, Dr. Uğur Dikmen'le bir haftaya inmektedir.

Dünyada liposuction ve son teknolojik gelişmeler

Günümüzde kullanılan teknikler olan lazer, ultrasound ve radyo frekansı az dozda uygulanırsa etkisiz, fazla dozda uygulanırsa yakıcı olabiliyor. Liposuction alanında umut verici yoğun çalışmalar ve büyük yatırımlar yapılıyor, ancak elde edilen sonuçlar uygulama konusunda henüz büyük bir avantaj sağlamamaktadır. Bu gerçek, konusuna hakim, deneyimli doktorlara başvurulmasının gerekliliğini bir kez daha hatırlatmaktadır.

(Güncelleme tarihi: 19 Ocak 2014)